Anne-Maritta
Tervetuloa Haaga-Helian Osaamiskaista-podcastiin. Tässä sarjassa tutkimme, mistä puhumme, kun puhumme osaamisen tunnistamisesta ammattikorkeakoulussa. Pohdimme ja keskustelemme vieraidemme kanssa siitä, miten voimme auttaa opiskelijoita tunnistamaan ja sanoittamaan aiemmin hankittua osaamistaan sekä millaiset osaamisen näyttämisen tavat ovat mielekkäitä niin opiskelijoille kuin arvioiville opettajillekin.
Minun nimeni on Anne-Maritta Talaslahti, ja kanssani tätä jaksoa on tekemässä kollegani Sakariina Heikkanen. Työskentelemme Haaga-Helian master-koulutuksen lehtoreina.
Tänään meillä on erityisen kiinnostava aihe: opinnollistaminen master-koulutuksessa ja sen vaikutukset sekä opiskelijan oppimiseen että työelämän kehittämiseen.
Jakson vieraamme on master-opiskelija Tomi Lindroos. Tomi, olet suorittanut tämän kevään aikana peräti viisi ICT-suuntautumisen master-tason opintojaksoa näyttösuorituksina osana 6AMK-hankepilottia täällä meillä Haaga-Heliassa.
Hienoa saada sinut mukaan – tervetuloa, Tomi.
Tomi
Kiitos kutsusta ja mukava olla täällä.
Sakariina
Ennen kuin siirrymme tarkemmin näyttöihin ja opinnollistamiseen, haluaisin pysähtyä hetkeksi taustaasi.
Urapolkusi on ollut monipuolinen ja vaikuttava, ja se näkyy vahvasti myös näyttöprosessissasi. Kertoisitko kuulijoille, millainen matka sinulla on ollut tähän pisteeseen, ja mikä sai sinut hakeutumaan master-opintoihin?
Tomi
Joo, mielelläni.
Minulla on sellainen tausta, että olen tehnyt valtaosan työurastani IT-alalla, lähes 30 vuotta. Ennen sitä minulla on kuitenkin taustaa fyysisen turvallisuuden puolelta, kuten vartioinnista ja järjestyksenvalvonnasta, mutta sieltä polulta päädyin lopulta IT-alalle.
Perustin hyvän ystäväni kanssa IT-palveluyrityksen vuonna 2001, ja sen parissa vierähti noin 17 vuotta. Yrityksen nimi oli Protie Oy, ja tarjosimme asiakkaillemme IT-ulkoistuspalveluita. Tämä vaihe päättyi yrityskauppaan.
Tämän jälkeen siirryin Baronan palvelukseen, jossa työskentelin noin seitsemän ja puoli vuotta erilaisissa tietohallinnon tehtävissä sekä liiketoiminnan johtotehtävissä. Viimeiset pari vuotta olen työskennellyt Elisa Santa Monica Oy:ssä kyberpalveluliiketoiminnan parissa.
Opintojen osalta polkuni on ollut ehkä hieman epätavanomainen. Kun yritystä perustettiin, minulla ei ollut vielä ammattikorkeakoulututkintoa tai mahdollisuutta jatko-opintoihin. Yrittäjyys toimikin minulle eräänlaisena “korkeakouluna”.
Myöhemmin yrittäjäuran aikana suoritin johtamisen erikoisammattitutkinnon ja opiskelin myös MBA-opintoja. Tradenomitutkinnon suoritin Baronan palveluksessa ollessani täällä Haaga-Heliassa, ja nyt olen edennyt master-opintoihin.
Kyseessä on siis hieman epätavallinen, mutta itselleni hyvin toimiva opintopolku.
Sakariina
Hienoa kuulla – onpa mahtava ja pitkä kaari urallasi, todella hieno polku. Se selittää varmasti osaltaan myös sitä, miksi pystyit rakentamaan niin vahvan yhteyden teorian ja oman työkokemuksesi välille opinnollistamisprosessissa.
Siihen lähdemme nyt seuraavaksi hieman tarkemmin perehtymään.
Anne-Maritta
Tomi, olet omassa työssäsi nähnyt, miten nopeasti ICT-ala muuttuu. Nyt elämme vahvaa digitalisaation aikaa, ja tiedämme, kuinka tärkeää organisaatioille on pysyä tässä kehityksessä mukana.
Miten ICT-alan muutos näkyy omassa kehittymisessäsi?
Tomi
Joo, onhan se semmoinen, että jos miettii oman työuran kautta tätä hommaa, esimerkiksi mistä pisteestä lähdettiin, kun ruvettiin IT-palveluja myymään, niin silloin ei ollut mitään tietoa pilvipalveluista tai juurikaan puhuttu kyberturvallisuudesta.
Ja sitten nämä viimeaikaiset murrokset, mitä on tapahtunut esimerkiksi tekoälyn saralla, osoittavat, että teknologian kenttä muuttuu koko ajan hirveän kovaa tahtia. Siihen vaikuttaa tietysti laskentatehon ja kapasiteetin lisääntyminen, mitä koko ajan tapahtuu. Tulee tehokkaampia tietokoneita ja laitteita, ja mobiililaitteilla, kelloilla ja muilla pystytään tekemään kaikenlaisia asioita nykyään, joten se väkisinkin vaikuttaa tekemiseen.
Eritoten kyberturvapuolella uhkapinta-ala kasvaa koko ajan, kun tulee paljon laitteita, joita ihmiset käyttävät. Kyllä tämä on sellainen jatkuva prosessi, että koko työuran ajan täytyy uudistaa omaa osaamista, pysyä ajan hermolla ja ymmärtää, mitä maailmassa tapahtuu.
Anne-Maritta
Oikeastaan jatko jatkona kysyn sitä, että nyt kun sä olet tehnyt maisteriopinnoissasi useita opintojaksoja näyttösuorituksena ja ne on menneet hyväksytysti. Erinomaisin arvosanoin läpi niin mitä se sinulle merkitsee, että mitä arvelet, että se merkitsee tai vaikuttaa työnantajallesi eli 2 eri näkökulmaa.
Tomi
Joo, kyllä. Kun ajattelen opintoja ja osaamisen näyttämistä sekä tätä puolta, niin minun mielestäni siitä on ollut monella tasolla hyötyä tällä omalla opintomatkalla.
Ensinnäkin on tärkeää, että aikaa vapautuu tavallaan näiden perusasioiden läpikäymisestä niihin osa-alueisiin, joissa oikeasti haluaa kehittyä ja joissa tapahtuu uutta sekä tulee uusia näkökulmia. Se on yksi keskeinen asia.
Mutta myös se tapa, millä osaamista näytetään, on tärkeä. Minulla oli esimerkiksi sellainen tilanne, että pääsin luennoimaan opiskelijoille eri aihealueista. Se oli hirveän mielenkiintoista, ja sitä kautta pääsin tuomaan omaa nykyistä osaamista ja tehtävää esille myös muille opiskelijoille. Samalla pystyin hieman kasvattamaan verkostoja.
Se oli kokonaisuutena oikein mukava kokemus.
Sakariina
Mahtavaa. Tätä voisi tarkastella vähän syvemmin ja oikeastaan hieman eri näkökulmasta, eli työnantajan näkökulmasta. Voisiko tällainen jatkuva oppiminen ja erityisesti opinnollistaminen nähdä enemmänkin kehittämistoimintana, joka kehittää myös organisaatiota?
Voitaisiinko se nähdä työnantajalle investointina siten, että master-opiskelija olisi opintojensa kautta osa työpaikan kehittämisresursseja?
Mitä mieltä olet?
Tomi
Joo, onhan se ihan mahdollista. Kun miettii omia master-opintoja ja sitä, miten ne palvelevat nykyistä työnantajaa, niin opintojaksojen kautta kehitetään toimintaa monella tavalla.
Päättötyövaiheessa erityisesti keskitytään johonkin kehittämishankkeeseen, joka palvelee suoraan työnantajaa.
Samalla tavoin näkökulmana on myös se, että osaamisen näyttämisen kautta pystyy investoimaan enemmän aikaa esimerkiksi näyttötyön kautta siihen kehittämisprojektiin ja sen toteuttamiseen.
Anne-Maritta
Aivan. Sinulla on erinomainen kokemus tästä näyttösuorituksesta, sillä olet suorittanut viisi master-tasoista ICT-opintojaksoa. Mukana olivat esimerkiksi IT sourcing, IT management, leadership, strategia sekä teknologiajohtaminen.
Lisäksi mukana oli työelämääsi suoraan liittyviä aiheita, kuten pilvipalvelut sekä myynti, myynnin prosessit ja strateginen kehittäminen.
Miltä nyt tuntuu, kun tämä iso kokonaisuus on ohi ja kasassa? Pystyitkö näyttämään osaamistasi, kun toteutit näytön englanniksi ja kuulijakuntana oli ympäri Eurooppaa Haaga-Helian vaihto-opiskelijoita?
Miltä tällaisen laajan näyttöprosessin suorittaminen tuntuu, kun se on nyt valmis?
Tomi
Joo, tosi hyvältä tuntuu. Tämä oli tavallaan hauska juttu, että törmäsin tähän pilottiin vähän vahingossa, kun lähdin tutkimaan yhden kurssin näyttösuorittamismahdollisuuksia. Siinä kohtaa juteltiin, olisiko muitakin osa-alueita, joita olisi hyvä käydä läpi.
Täytyy sanoa, että tämä vauhditti aika lailla omia opintojani ja vapautti aikaa erityisesti siihen, että pystyin keskittymään opintojen loppuvaiheeseen. Olin todella iloinen, että tämä onnistui.
Myös toteutustapa oli hyvä, sillä pääsin kertomaan omasta osaamisestani ja näyttämään sitä muille opiskelijoille. Sieltä tuli hyvää palautetta ja syntyi hyvää keskustelua.
Kokonaisuuden parissa vierähti oikein mukava tovi. Kaiken kaikkiaan tämä oli omalta kohdaltani huippujuttu – hieno mahdollisuus, ja oli mukavaa, että se onnistui tällä tavalla.
Anne-Maritta
Mukava kuulla, Tomi. Tiedän tämän myös itse, koska olin näyttötilaisuudessa mukana vastaavana opettajana. Sait opettajilta erinomaista palautetta. Tilaisuudessa oli mukana kaksi muutakin opettajaa, ja sait hyvät arvioinnit kustakin kurssista.
Esityksesi oli äärimmäisen hyvin viimeistelty ja looginen kokonaisuus. Ammattikorkeakoulupuolella arvostetaan erityisesti sitä, että mukana oli viitekehyksiä ja teoriaa kalvojen lomassa, ja toit niitä hyvin esille osana omaa osaamistasi. Olet selvästi sitonut esityksesi käytännön kokemukseen.
Kuten aiemmin todettiin, myös opiskelijat kuulijoina pitivät esityksesi sisällöstä paljon.
Tomi
Se on mukava kuulla.
Anne-Maritta
Kerro vielä, mikä sinun mielestäsi teki tästä prosessista erityisen onnistuneen? Se toteutettiin aika nopeasti meidän kesken, mutta onko jokin asia, jonka haluaisit nostaa kuulijoille esille?
Tomi
Joo, kyllä se, että tehtiin tämä prosessi aika nopeasti ja päästiin heti liikkeelle, oli yksi tekijä. Mutta erityisen hyvää oli se, että keskusteluyhteys toimi meidän välillä hyvin. Saimme asiat käytyä läpi ja jäsenneltyä niistä selkeän kokonaisuuden.
Tämän ansiosta pystyimme etenemään nopeasti, mutta silti saamaan aikaan hyvän esityksen ja toimivan kokonaisuuden muille opiskelijoille.
Anne-Maritta
Eikö ollutkin niin, että kaikki viisi kurssia saatiin välipalaverien aikana yhdistettyä tähän samaan esitykseen? Ja huomasit itsekin, miten nämä lomittuivat keskenään.
Tomi
Joo, se oli aika suuri yllätys, että saatiin kokonaisuus niin hyvin niputettua kaikilta osin. Hämmästyin sitä kyllä itsekin.
Sakariina
Hienoa. Tähän vielä jatkoksi – aiemmin nousi esiin teoria.
Kun valmistauduit näyttöihin, jouduit yhdistämään vahvaan työkokemukseesi myös akateemista teoriaa. Miten lähestyit tätä ja miten valmistauduit siihen?
Ja miten koit tämän kokonaisuuden: kun tuot teoriaa osaksi omaa käytännön kokemustasi ja esität sen muille, oliko se helppoa vai haastavaa? Entä koitko sen avartavana?
Tomi
Joo, tämä teoriapohjan tuominen esitykseen mukaan pistää aina miettimään, mitkä teoriat tähän vaikuttavat ja mitä olisi järkevää tuoda esille. Tärkeää oli myös se, ettei esitys vaikuta liikaa siltä, että pitää pelkkää teorieluentoa aiheesta.
Olikin olennaista löytää tasapaino teoriakokonaisuuden ja oman kokemuksen esiin tuomisen välillä. Siihen sain hyvää ohjeistusta: ei kannata mennä liikaa teoria edellä, vaan enemmänkin tarina edellä.
Toki esityksessä kaikki viittaukset, teoriat ja tietolähteet tuodaan esille niin kuin kuuluukin. Kuitenkin jouduin jonkin verran pohtimaan, mitä teoriaosuuksia on järkevää sisällyttää mukaan. Se oli ehkä keskeisin asia, jota tässä prosessissa piti miettiä.
Sakariina
Saitko ohjausta tuohon tai millaista ohjausta sait?
Tomi
Joo, siitä keskusteltiin useampaan otteeseen, ja sparrattiin erityisesti sitä, kuinka syvälle teoriaan halutaan mennä ja millä tasolla sitä olisi tärkeää käsitellä.
Tavoitteena oli tuoda teoriapohja esiin riittävällä tasolla, mutta kuitenkin niin, ettei mennä liikaa luennoimaan sitä osuutta.
Sakariina
Joo, kokonaisuus oli todella hyvin nähtävissä lopputuotoksessa. Teoria ei ollut missään vaiheessa irrallista, ja siitä saatiin myös palautetta.
Se tuki selkeästi kokemuksen analyysiä ja toi siihen aivan uudenlaista syvyyttä. Tästä sait paljon kiitosta.
Anne-Maritta
Tämä näyttösuorituksesi oli siis osa Haaga-Helian 6AMK-hankepilottia, ja lähdit mukaan sekä sitouduit toteuttamaan sen melko nopeasti, kuten aiemmin mainittiin. Mukana oli kolme opettajaa, joista yksi toimi vetovastuussa kokeilusta.
Millainen kokemus yhteistyö eri opettajien kanssa oli sinulle?
Tomi
Minun mielestäni yhteistyö sujui oikein hyvin. Kuten aiemmin mainitsin, etenimme melko vauhdikkaasti, mutta siitä huolimatta kommunikointi toimi erittäin hyvin.
Tällaisessa tilanteessa erityisen tärkeää oli, että yhteydenpito oli sujuvaa ja nopeaa. Kokonaisuutena koen, että yhteistyö toimi erinomaisesti.
Anne-Maritta
Kiitos, on oikein mukava kuulla tämä myös tästä näkökulmasta. Prosessi meni kokonaisuudessaan erittäin hyvin, ja myös sinulle kiitokset siitä, että lähdit mukaan tähän hankepilottiin.
Se, mikä työskentelyssäsi korostui, oli itsenäisyys ja systemaattisuus. Myös me opettajat saimme vastaukset nopeasti, mikä mahdollisti sen, että prosessia pystyttiin viemään eteenpäin sujuvasti ja tehokkaasti.
Työskentely oli lisäksi erittäin hyvin perusteltua suhteessa opintojaksojen tavoitteisiin sekä omaan työelämästä tulevaan osaamiseesi. Tämän ansiosta saatiin rakennettua vahva ja uskottava kokonaisuus sekä hyvä bisneskeissi esiteltäväksi kuulijakunnalle.
Kuulijakuntana meillä oli noin nelisenkymmentä kansainvälistä master-opiskelijaa, eli varsin merkittävä yleisö.
Sakariina
Kun katsot tulevaisuuteen, millaisen merkityksen annat tälle näyttöprosessille? Toisaalta sen ansiosta saat tutkinnon valmiiksi melko nopeasti, mutta miten näet sen oppimisen näkökulmasta – onko tämä mielestäsi hyvä tapa oppia?
Tomi
Joo, mielestäni tämä on hyvä tapa oppia. Tässä lähestymistapa on vähän erilainen, koska kun valmistaudut osaamisen näyttämiseen, joudut pohtimaan asioita eri näkökulmasta.
Kyse ei ole pelkästään siitä, että kävisit läpi teoriakokonaisuuksia tai perusasioita, vaan tarkastelet asioita laajemmin ja toisesta kulmasta. Kun itselläni oli tällainen esitys, piti myös miettiä, mikä kiinnostaa kuulijoita ja miten asiat tuodaan esille.
Kokonaisuutena koen, että tällainen tapa tuo lisäarvoa oppimiseen ja syventää omaa ymmärrystä.
Sakariina
Mitä master-tutkinto sinulle merkitsee, ja mitä toivot saavuttavasi sen kautta?
Tomi
Tämä master-tutkinto merkitsee minulle ennen kaikkea osaamisen päivittämistä ja sitä, että pysyn ajan hermolla. Samalla se antaa mahdollisuuden tarkastella asioita uudesta näkökulmasta.
Pitkän työuran jälkeen on ollut mielenkiintoista nähdä asioita myös opiskelijan näkökulmasta, kun on aiemmin toiminut yritysmaailmassa eri organisaatioissa.
Lisäksi master-tutkinto on arvostettu myös työelämässä, ja sillä on merkitystä esimerkiksi työnhaussa. Se on tutkinto, joka kiinnostaa työnantajia.
Sakariina
On ilahduttavaa kuulla, miten vahvasti opinnot, opinnollistaminen ja organisaation kehittäminen kytkeytyvät toisiinsa, sekä millainen hieno tulevaisuus tämän myötä on varmasti edessä.
Kiitos myös omasta puolestani tästä keskustelusta.
Anne-Maritta
On todella hienoa, että saimme sinut mukaan Osaamiskaista-podcastiin vieraaksi. Tämä toimii varmasti kuulijoille erinomaisena esimerkkinä siitä, miten opinnollistaminen voi tukea opiskelijaa, vahvistaa organisaatiota ja toimia aidosti työpaikan strategisena kehittämisinvestointina.
Tomi
Kiitoksia.
Sakariina
Kiitoksia, ja kiitos myös kaikille kuulijoille minun puolestani. Tämä oli Osaamiskaista-podcast, ja jatkamme seuraavassa jaksossa osaamisen tunnistamisen ja kehittämisen teemojen parissa.
Anne-Maritta
Kiitoksia myös minun puolestani. Kiitos kaikille kuulijoille ja kiitos vielä kerran Tomille. Tervetuloa mukaan kuuntelemaan seuraavaa Osaamiskaista-podcastin jaksoa. Kiitos ja hei.