Pro
Siirry sisältöön
Pedagogiikka

Ammatillisten opettajien EVTS-kysely tukee EU:n koulutuspolitiikan ohjausta

Kirjoittajat:

Olli Vesterinen

yliopettaja

Haaga-Helia ammattikorkeakoulu

Julkaistu : 09.10.2025

Ammatillisen koulutuksen tietopohjaa on pitkään vahvistettu eri kyselyillä. Kertynyt tietopohja pitää sisällään opettajien ääntä ja opiskelijoiden ääntä. Se auttaa huomioimaan myös ajankohtaiset työelämän tarpeet sekä yhteiskunnalliset kehitystarpeet. Keskeiseksi on noussut ennakointikyvykkyys, jota myös tuetaan eri kyselyistä saatavalla informaatiolla.

Kyselyitä ovat toteuttaneet Opetushallitus (Opiskelijapalaute ja Työelämäpalaute) Opetus- ja kulttuuriministeriö (Toisen asteen digikyvykkyys), Kansallinen koulutuksen arviointikeskus KARVI (Arviointiraportti), Opetusalan ammattijärjestö OAJ (Ilmapuntari ja Työolobarometri), Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT (Työn murros 6/2024), Keskuskauppakamari (Osaajakysely), Elinkeinoelämän keskusliitto EK (Osaamisavain), Ammatillisen koulutuksen tutkimusseura OTTU ry, Ammattiosaamisen kehittämisyhdistys AMKE ry, Nuorisotutkimusseura ry (Nuorisobarometri) ja opiskelijajärjestöt SAKKI ry (AMIS-barometri) ja OSKU ry (AMIS-tutkimus).

Lisäksi tietysti korkeakoulut tutkimus- tai TKI-toiminnassa tuottavat tietoa ammatillisesta koulutuksesta. Haaga-Helian VE-RDI-tutkimusryhmä esimerkiksi suunnittelee uutta kansallista kyselytutkimusta yhteistyössä Opetusalan ammattijärjestö OAJ:n kanssa.

EVTS on uusi ammatillisen koulutuksen opettajakysely

European Vocational Teacher Survey (EVTS) on laaja eurooppalainen kyselytutkimus, jossa pureudutaan ammatillisen koulutuksen opettajien osaamiseen ja siinä ilmeneviin puutteisiin sekä työskentelyoloihin Suomessa ja EU:ssa. Tutkimuksen kohderyhmässä olevat työskentelevät ammatillisissa oppilaitoksissa ISCED-tasolla 3, joka tarkoittaa ammatillista perustutkintotasoa tai ammattitutkintotasoa.

Vain osaavat opettajat pystyvät valmistamaan opiskelijoita siirtymässä nykyistä inklusiivisempaan, digitaalisempaan ja vihreämpään yhteiskuntaan. Tutkimus kattaakin monia osa-alueita, joiden kautta saadaan tietoa muun muassa siitä, kuinka ammatillisen koulutuksen opettajat kehittävät omaa osaamistaan. Samalla kartoitetaan Euroopan laajuisesti osaamisen kehittämisen hyviä käytäntöjä ja sitä, kuinka tyytyväisiä ammatillisessa koulutuksessa työskentelevät ovat oppilaitokseensa, työhönsä ja työskentelyolosuhteisiinsa. Euroopan unionin mukaan tuomia kiinnostuksen kohteita ovat vastaavasti digiteknologiaan, vihreään siirtymään ja inklusiivisuuteen liittyvät ammatillisessa koulutuksessa työskentelevien osaamistarpeet.

EVTS siis auttaa rakentamaan koulutuspolitiikkaa, jolla voidaan kehittää ammatillisen koulutuksen opettajien osaamista ja valmistaa heitä eri haasteisiin, kuten generatiivisen tekoälyn yleistymiseen, ilmastonmuutoksen haittoihin ja opiskelijoiden sosiaalisen syrjäytymisen ehkäisemiseen.

Tutkimusta johtaa Cedefop, jonka tavoitteena on tukea ammatilliseen koulutukseen liittyvän Euroopan unionin päätöksenteon sekä osaamiseen ja tutkintoihin liittyvän koulutuspolitiikan edistämistä, kehittämistä ja täytäntöönpanoa. Tämä tehdään yhteistyössä Euroopan komission, jäsenvaltioiden ja työmarkkinaosapuolten kanssa. Cedefopin tehtäviin kuuluu kartuttaa ja jakaa tietoa, tarjota palveluja ja näyttöä poliittisen päätöksenteon tueksi. Näin tutkimukseen perustuvat päätelmät sekä tiedonvälityksen helpottaminen Euroopan unionin ja kansallisen tason toimijoiden keskuudessa ja välillä ohjaa Euroopan unionin koulutuspolitiikkaa.

Haaga-Helia tukee tutkimuksen toteutusta Suomessa

Haaga-Heliassa olemme keränneet tutkimusta varten Suomen ammatillisen koulutuksen perustietoja sekä oppilaitoslistauksen Opetushallinnon tilastopalvelu Vipusesta. Toisena keskeisenä tehtävänä on ollut varmistaa, että kyselylomakkeessa käytettyihin termeihin pystyy suomalainen osallistuja vastaamaan.

Kyselyä ei voida muokata liikaa Suomen kontekstiin, koska kyselylomakkeen eri kieliversioiden välisen systemaattisuuden pitää säilyä ja näin mahdollistetaan eri osallistujamaiden välinen vertailu. Haaga-Helia on osallistunut myös kyselyn tunnettavuuden lisäämiseen sekä yhteydenottoihin ja yhteydenpitoon ammatillisiin oppilaitoksiin.

Kyselyn käytännön toteutuksesta Suomessa vastaa Verian Finland. Merkittävässä roolissa on myös Suomen taustatiimi, jossa ovat edustajat Opetushallituksesta, Opetusalan ammattijärjestö OAJ:stä sekä Sivistysala ry:stä. Taustatiimi on voinut käydä tarpeellisia keskusteluja kyselytutkimuksen onnistumiseen liittyvistä asioista, ja toisaalta se välittää tietoa tutkimuksesta sen eri vaiheissa niin koulutuspolitiikan toimijoille kuin oppilaitoskentällekin.

Virallinen EVTS:n kick-off Fourth Policy learning forum: Launching the European Vocational Teacher Survey pidettiin 25.–26.9.2025 Thessalonikissa, Kreikassa. Kutsutut osallistujat olivat Cedefopin EVTS-sidosryhmän jäseniä, kuten Suomen taustatiimi: yhteisenä tehtävänä on tukea tutkimuksen suunnittelua ja toteutusta. Tutkimuksen aineistoa kerätään toukokuuhun 2026 asti ja analyysi valmistuu kesäksi 2027.

Kuva: Haaga-Helia