Kysymys asiantuntija-artikkeleiden ja podcastien tuottamisen mielekkyydestä nousi esiin keskustelussa työkavereiden kesken. Keskustelu sai minut pohtimaan, miksi opettajana kirjoitan ja tuotan julkaisuja, ja millaista arvoa artikkeleiden ja podcastien tuottamisella on minulle ja muille.
Lisää hyvinvointia työhön
Koen olevani etuoikeutetussa asemassa, koska minulla on työssäni mahdollisuus tuottaa artikkeleita ja podcasteja. Olen kirjoittanut ja keskustellut esimerkiksi erityispedagogiikan kysymyksistä ja oppimisen ilmiöistä aiemmissa julkaisuissani. Julkaisujen tuottaminen – erilaisten omaan työhön liittyvien aiheiden pohtiminen, omien ajatusten kirkastaminen ja uusien näkökulmien esille nostaminen – tuo merkityksellisyyttä työhöni ja lisää siten työhyvinvointiani.
Kaiken lisäksi työnantajani hyötyy julkaisuistani, koska julkaisutoiminnalla on vaikutusta ammattikorkeakouluni perusrahoitukseen.
Näkyvyyttä julkaisujen avulla
Samassa keskustelussa minä ja työkaverini pohdimme vaikuttamisen kehiä eli asioita, joihin me työntekijät voimme tai emme voi vaikuttaa työssämme ja asioita, joista voimme tai emme voi itse työssämme päättää. Me halusimme sijoittaa julkaisujen tuottamisen lähelle kehän ydintä eli asioihin, joihin voimme vaikuttaa ja joista voimme päättää, vaikka tietenkin lopullisen päätöksen meidänkin julkaisuistamme tekee työpaikkamme asiantunteva toimituskunta.
Voimme kuitenkin pääosin päättää, mistä kirjoitamme. Voimme vaikuttaa, että meille tärkeät teemat tulevat näkyviksi. Voimme herättää keskustelua.
Innostuttuani julkaisemaan olen alkanut kiinnittää enemmän huomiota myös työkavereideni artikkeleihin ja podcasteihin. Työkavereiden tuotoksista voi saada hyviä ideoita omaan lehtorin työhön, ja niiden kautta avautuu näkymiä siihen, mitä kaikkea työyhteisössämme kehitetään ja ratkaistaan. Julkaisut ovatkin luonteva tapa jakaa omaa osaamista ja oppia toisilta.
Monipuoliset mahdollisuudet
Julkaisutoimintaan osallistuminen on monipuolista. Välillä tekee mieli kohdistaa viestiä suurelle yleisölle, toisinaan ammattiyleisölle. Välillä tekee mieli kirjoittaa artikkelia, toisinaan puhua podcastissa. Onkin hyvä, että julkaisumuotoja voi vaihdella sen mukaan, mikä tuntuu luontevalta. Toisinaan tuotan julkaisuja yksin, mutta julkaiseminen tuntuu erityisen mukavalta silloin, kun sitä tekee työkaverin kanssa. Työkaveriakin oppii tuntemaan uudella tavalla, kun ideoi ja muotoilee jotain yhteistä.
Julkaisut ovat hyvä tapa verkostoitua. Niiden myötä syntyy yhteistyötä ja keskusteluja myös sellaisten ihmisten kanssa, joiden kanssa ei välttämättä muuten olisi alkanut juttusille. Julkaisujen tekeminen onkin hyvä tapa rakentaa kollegiaalisuutta työyhteisössä.
Muistan, kuinka jännitin ensimmäisen ammatillisen artikkelini julkaisua. Kirjoitin sen oppimisen hitaudesta. Nykyään julkaisujen tekeminen tuntuu luontevalta tavalta ajatella ääneen ja jakaa osaamista. Parhaimmillaan julkaiseminen ei tunnu työltä lainkaan, vaan kirjoittamisesta syntyy flow-kokemus, joka vetää mukaansa ja saa ideoimaan lisää.
Kuva: Shutterstock